Marka Tescil Başvurusu Nasıl Yapılır Ve Süreçleri Nelerdir? | Üstün Patent
Marka Tescil Başvurusu Nasıl Yapılır

Marka Tescil Başvurusu Nasıl Yapılır Ve Süreçleri Nelerdir?

Marka tescil başvuru süreci 3 aşamadan oluşur:

1. Marka Araştırması: Markanın faaliyet gösterdiği veya gösterebileceği potansiyel sektörlerde marka adına veya logosuna benzerlik gösteren başka herhangi bir marka olabileceğine dair yapılan araştırmadır. Marka araştırmaları oldukça önemlidir. Marka vekilleri tarafından Türk Patent Enstitüsü tarafından belirlenen kriterler göz önünde bulundurularak yapılan araştırmalar ticaret hayatında haksız rekabet riskini ortadan kaldırmaya yöneliktir.

2. Başvuru Süreci: Ön araştırması sonrasında başvuru evrakları ile birlikte marka tescil başvurusu yapılır. Bu aşamadan sonra tüm süreç TPE ve marka vekilinin takibindedir. Marka, tescil sürecinde “red” ile karşılaşılmadığı sürece 8 veya 10 ay içerisinde başvuru olumlu şekilde sonuçlanmaktadır. Aşağıda başvuru yapıldıktan sonra TPE tarafından yapılan süreçler yer almaktadır.

  • Şekli İnceleme: Marka tescil başvurusu ile ilgili eksik işlemlerin olup olmadığını başvuruya engel teşkil eden durumların incelendiği 2 aylık süredir.
  • Hukuki İnceleme: Marka başvurusunun esas, hukuk ve benzerlik açısından incelenmesi süreci olup, 2 aylık süredir.
  • İlan: Marka inceleme aşamasından sonra tescile uygun olduğu belirlenir ancak itirazlar için 2 ay askıda bekletilir.

3. Tescil Süreci: Marka tescil edildikten sonra belgelendirilir ve 10 yıl boyunca marka tescil belgesiyle korunur.

Markanın tescil başvurusu sonrasında hukuki inceleme kısmında ‘red’ ile karşılaşması durumunda karara marka vekilince TPE’nin itiraz prosedürlerinde uygun şekilde itiraz süreci başlatılır. Bu süreç tescil işlemini ertelese dahi iyi yapılmış bir ön araştırma itiraz sürecinde Marka sahibinin elindeki en önemli kozu olacaktır.

Üstün Patent olarak sizlere marka başvuru işlemleri sırasında ve sonrasında 360 Derece Marka Koruması hizmetimizi öneriyoruz.

360 Derece Marka Koruması:

  • Türk Patent Enstitüsü’nden 1995’ten bu yana yayınlanmış tüm markaları sektörel bazda, bulmuş olduğunuz marka ile karşılaştırıp sizlere risk faktörlerini sunuyoruz.
  • Marka tescil işlemleri ile ilgili olarak detaylı bir araştırmanın ardından ileride potansiyel yönlenebileceğiniz sektörlerle ilgili de sizlere gerekli bilgilendirmeyi yapıyoruz.
  • Geçtiğimiz senelerde gelen internet sitesi kurma zorunluluğu ile markanızla uyuşan domain adreslerinin uygunluğunu da kontrol ederek 360 Derece Tescil Araştırması hizmetimizle uygun markalar ve domainler için sizler adına başvuru işlemlerini gerçekleştiriyoruz.
  • Tam koruma için sunduğumuz marka benzerliği araştırma hizmetimizle de her ay yayınlanan marka bülteninde yayınlanmış yüzlerce marka içinde benzerlik araştırması yaparak, markalarınızın taklit edilme riskini ortadan kaldırıyoruz.
💬 Marka uzmanlarımıza yazın
Scan the code