Çocuk Da Yaparım Kariyer De Dediler Tarihe Yön Verdiler! | Üstün Patent
Çocuk Da Yaparım Kariyer De Dediler Tarihe Yön Verdiler!

Çocuk Da Yaparım Kariyer De Dediler Tarihe Yön Verdiler!

Biz kadınlar her gün binlerce rolümüzle birlikte hayata karışıyoruz.

Güne gözlerimizi açar açmaz çocuk, eş ve ev sorumluluğu, iş hayatı, sosyalleşme kaygıları derken neredeyse kendimize vakit ayıramaz halde ve hiç dinlenmeden günü tamamlıyoruz. Bu rollerimizin arasında şüphesiz ki ne yaparsak yapalım her şeyden önce gelen veya gelecek olan tek rolümüz annelik olarak görüyoruz. Hangi işi çalışırsak çalışalım, hangi şehirde oturursak oturalım, nasıl bir hayat sürersek sürelim anne olmaktan bir dakika bile vazgeçemiyoruz.

Peki, bir anne size göre neler yapabilir?

Örnek alabileceğimiz her gün binlerce dert arasında hem tarihin akışını değiştirmiş hem de çocuklarını büyütmüş anneleri hiç merak ettiniz mi?

İşte anneliklerinin yanında tarihe adını yazdırmış kadınlar:

  • Mary Phelps Jacob modern sütyenin ilk yaratıcısı… 3 Kasım 1914’de ABD Patent Dairesi’nden patentini aldığı iç çamaşırı tasarımıyla bugün tüm kadınların hayat kurtarıcısı demek daha doğru olur. Jacob tarihe adını yazdıran 2 çocuk annesi bir kadın!
  • Marion Donovan, 2. Dünya Savaşı döneminde kendi gibi çocuk sahibi olan annelerin imdadına yetişti ve çocuk bezini icat etti. Tek kullanımlık bebek bezleri çalışan annelerin en büyük yardımcısı haline geldi.
  • Marie Curie, 1903 ve 1911’de olmak üzere iki defa Nobel Ödülü kazanmış 2 çocuk annesi bir kadın. X-ray teknolojinin tıp biliminde kullanımının önünü açan buluşlarının yanı sıra o yıllarda erkek meslektaşlarına kafa tutarak birçok kadın buluşçunun önünü açmıştır.
  • Patricia Bath ilk Afro- Amerikan kadın doktor aynı zamanda iki çocuk annesi, yaşadığı tüm sosyal baskının yanında katarak tedavi yönetimini buldu.
  • Ruth Handler, 2 çocuk annesi bir pazarlama dehası… Bir garajda Barbie bebeğin tasarımını yapıp hayata geçirdiğinde ilk yıl 350 bin Barbie bebek satarak büyük bir servete kavuştu.
  • Anita Roddick, 2 çocuğuyla geçim zorluğu yaşamasınlar diye kocasına destek için güzellik, kozmetik işine girdi. 80 milyon müşterisi olan 2 bin The Body Shop mağazasını 2006 yılında L’Oreal’e satarak çocuklarına hatırı sayılır bir servet bıraktı.
  • Debbie Fields, 5 çocuklu bir ev kadını… Ev partilerden bıkan 20 yaşındaki Debbie Fields’i harekete geçti ve Debbie pişirme becerilerini yeni bir amaç için kullanmaya karar verdi. Bir kurabiye dükkanı açtı ve Mrs. Fields Cookies adındaki dükkan dünyanın en örnek girişim hikayelerinin doğduğu yer oldu.
  • Dünyanın Demir Leydisi Margaret Thatcher, 20. Yüzyılın en önemli siyasi aktörlerinden biriydi. 2 çocuk annesi olan Thatcher, İngiltere’nin ilk kadın başbakanı unvanını aldı.
  • Marissa Mayer, Yahoo’ya CEO olarak atandığında altı aylık hamileydi. İşten ayrı kalmamak için genel müdürlük odasında bebeği için küçük bölüm oluşturdu ve işe çocuğuyla birlikte gelmeye başladı.

Ve daha nice kadın girişimci ve buluşçu tarihe yön verirken aynı zamanda çocuklarını büyüttü.

Tabii ülkemiz için bir kadın vardı ki… O sadece tarihe yön vermedi aynı zamanda dünyanın sınırlarını çizdi. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım 1881 yılında annelik heyecanını tattığında dünya üzerinde destanları yazdıracak bir evladın annesi olduğunu bilemezdi.

Unutmayın!

Bir anne dünyanın tüm seyrini değiştirebilir.

Başta Zübeyde Hanım olmak üzere tüm annelerin anneler gününü kutlarım.

💬 Marka uzmanlarımıza yazın
Scan the code