Fuarlarda Sizleri Bekleyen Büyük Tehlike | Üstün Patent
Fuarlarda Sizleri Bekleyen Büyük Tehlike

Fuarlarda Sizleri Bekleyen Büyük Tehlike

Sektörlerin duayenlerinin buluştuğu, yıllar sürecek ticari ilişkilerin kurulduğu ve rekabetin dirsek dirseğe yaşadığı alanlardır, fuarlar… Şirketler özellikle sektörel fuarlara büyük ilgi göstermektedir. Yıl içinde düzenlenen ulusal fuarlar, katılımcı şirketler için büyük tehlike unsurunu da beraberinde getirmektedir.

Özellikle üretim sektöründe faaliyet gösteren firmalar, o yıla ait tüm tasarımlarını fuarlara yetiştirerek tanıtmaktadır. Bir yıl boyunca hummalı bir çalışmanın sonucu onlarca kişinin emeği ile ortaya çıkmış ürünler en önemli rakipleriyle birlikte aynı alanda bulunmaktadır. Bu doğrultuda tasarımların taklit edilme riski oldukça fazladır. Emeğe verilen zamanı göz önünde bulundurduğunuzda özel tasarım ürünleri fuarda tanıtırken belli riskleri önceden düşünüp hareket etmek gerekmektedir. Üretilen ürünler için patent, faydalı model ve tasarım tescilleri mutlak suretle yaptırılarak fuarlarda taklit edilme riskini ortadan kaldırıp sezon için hazırlanan tasarımların mevcut pazarda benzersiz olması sağlanmalıdır.

Güvenilirliğin Kimliği Tescil

Aynı zamanda tescil belgeleri fuarlarda, pazarda tek üretici olduğunuzun da ciddi bir kanıtıdır. Hem yurtiçi hem de yurtdışı müşteriler için tescil belgesi bulunan tasarımlar ciddi bir güven kimliği ve prestijdir.

Eksik Parçalar Olmadan Bir Bütünsünüz

Müşteriye sunduğunuz her şey bir bütünü temsil etmektedir. Oluşturacağınız marka algısı sizin tercih edilebilirliğinizle doğru orantılıdır. Logonuz, markanız ve tasarımlarınız, tasarımlarınıza ek faydalı model veya patentleriniz markanıza yaptığınız yatırımın kanıtı niteliğindedir. Bu kanıt tercih edilen tarafta olmanız için en büyük kozunuzdur.

Bir mobilya fuarından yola çıkalım. Mobilya üretimi yapan bir şirket olarak fuara tasarımlarınızla katılacaksınız. Hem yurtiçi hem de yurtdışı müşterilerinize tanıtım yapacağınız birkaç gün geçireceksiniz.

Çok çalıştığınız kaynağınızın birçoğunu inovasyon temelli ürünler tasarlayarak harcadığınız koleksiyonunuz hazır. Fuarda yeni ürettiğiniz birçok özgün tasarımla yer alacaksınız. Engelliler için bir yatak odası, sizin ürettiğiniz bir mekanizma sayesinde yer tasarrufu sağlayan bir masa, el oyması özel üretim bir salon takımı standınıza yerleşti ve rakiplerinizle dolu bir alanda sergilenmeye başladı. Bu koleksiyonun sergilenebilmesi için siz ve ekibiniz en az bir yıl harcadınız. Ancak ne yazık ki, kopyalanmanız an meselesi. Taklit edilme riskini göze alarak ne kadar rahat hareket edebileceğinizi ve kopyalandıktan sonra gidecek emeğinizi bir düşünün!

Verdiğimiz örnek, şirketler için yaşanması muhtemel ve en önemlisi her şirketin çok kolay şekilde riski ön görüp savuşturabileceği bir örnektir. Tescil koruması ile fuarlarda yer almak şirketler için hem daha rahat hareket edebilecekleri bir ortam oluşturacak hem de güvenilir ve oluşturacağı prestijli marka algısıyla müşterilerin gözünde tercih edilebilirliğini arttıracaktır.

💬 Marka uzmanlarımıza yazın
Scan the code