Gözümüzün Önünde Duruyor Olabilir! | Üstün Patent

Gözümüzün Önünde Duruyor Olabilir!

Sanayi Devrimi’nin asıl çıkış noktası enerjinin dönüştürülmesi ile gerçekleşti. Isı enerjisinin kinetik enerjiye dönüştürebileceğini keşfeden mühendisler, bu keşfi ilk kez buharlı trenlerde kullandı ve Sanayi Devrimi, buharlı trenin icadı ile birlikte İngiltere sınırları içinde başladı. Milat gibi olaydan sonra dünya artık enerjinin dönüştürülebileceğini biliyor ve peşi sıra icatlar bu prensip sayesinde insanlıkla buluşuyordu.

Enerjinin herhangi bir başka enerjiye dönüştürülerek kullanılması konusu bugünlere geldiğimizde de yenilenebilir enerji kaynaklarını nasıl kullanacağımıza ve kaynaklarımızı nasıl sonsuz hale getirebileceğimize kadar gelişen ve hala daha gelişmekte olan bir konu.

“Peki, bunun bizimle ne alakası var?”

Diyebilirsiniz!

Bugünlerde hala kafa yorulan (hatta daha çok kafa yorulan) fikrin tohumu, her ne kadar buharlı trenle atılmış gözüküyor olsa da buharlı trenin icadına gelmeden önce ısı enerjisi mutfaklarda neredeyse her gün kinetik enerjiye kadınlarımız sayesinde dönüştürülüyordu. (Kadınlarımız diyorum çünkü o dönemde kadınların asıl işi yemek pişirmek ve evi işleriydi.)Şöyle ki, evde ateş üzerinde kaynayan ve kaynarken kapağı hareket eden tencereler tam olarak enerji dönüşümünün ete kemiğe bürünmüş haliydi. Hatta bazı kaynaklarda ateş üzerinde kaynayan tencerelerin, buharlı treninin icadını yapan mühendisler için ilham kaynağı olduğu söylenir.

İlham Perileri Kadınlar

Kadınlar buharlı trenin ilham perileri olmasının yanında aslında her zaman kendi işleri için de kendi devrimlerini yaratmışlardır. Gazlı fırın, katlanabilir yatak, modern sutyen, bulaşık makinesi, kese kağıdı gibi evimizde kullanılması gerekli birçok şeyin buluşçusu kadınlardır. Bunun yanında kurşun geçirmez yeleği bulan, zengin donanımlı ilk bilgisayarı geliştiren, ilk katarak ameliyat cihazını tıp dünyasına kazandıran, dahası bugün çok uğraşılan solar enerjiyi ilk keşfeden de kadınlardır.

Sadece ilham veren değil, ilhamın ta kendisi olan ve geleceğe tuğlalar ekleyen kadınlarımızın başarılarını da bir durup düşünmek ve onların bizlere de ilham olması için farkındalığımızı biraz daha arttırmamız gerekiyor.

Yeniliğin Zaman Kavramı Yenidir!

O günün koşulunda inanılmaz buluşlar inanılmaz devrimler ancak şimdi hayatımızı kolaylaştıran her şey yapıldı,diye düşünebilirsiniz.

Aslında değil!

Bizler daha şanslı olarak hem etrafımızda olup bitenin farkında hem de sonu gelmeyen bir gelişimin tam içindeyiz.

Her şey bir kıvılcımla başlıyor ve yangına dönüşüyor. Mesele sadece üretebileceklerinizin farkında olmanız ve üretim bilincini bir kültür edinimi olarak yaşamınıza dahil etmeniz. Her zaman yeni bir şey vardır. Fark edemediğimiz tek şey, bu örneklerde de gördüğünüz gibi,gelişimini tamamladı diye düşündüğümüz bir şeyin üstüne eklenebilecek ya da yeniden tasarlanacak ürünler olabilir…

Lafı çok uzatmadan kapsamlı örnek daha vererek bitirmek istiyorum…

Bugün Instagram sayesinde kendi el yeteneğinin farkına varan ve bu yetenekleri ile tasarımlar ortaya koyarak üretime geçen onlarca kadın örneği var. Dün keşfedemediklerini bugün acaba diyerek keşfeden ve kendilerinin farkına varan onlarca başarılı kadın öyküsü okuyoruz artık… Bunlardan biri niye siz olmayasınız?

Asıl olan sadece ve sadece gözümüzün önündekileri keşfedebilmek ve harekete geçmek…

Üstün Patent Kurucusu

Özlem Arslan Kart

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

💬 Marka uzmanlarımıza yazın
Scan the code