İngiltere’den Bana Bir Şok! | Üstün Patent
İngiltere’den Bana Bir Şok!

İngiltere’den Bana Bir Şok!

Ülkemizde internetteki haberlerin konusu magazinsel değilse manşet harici okunma oranları çok düşüktür. Dolayısıyla binlerce önemli haber bu kültür yüzünden gözden kaçıp gider. İşte tam da bilim – teknoloji haberi arasında yer almış bu kategoriye uygun bir haberden bahsetmek istiyorum sizlere…

Haberin Başlığı: Yapay Zeka Patent Alamadı

Haberin Konusu:

İngiltere’nin Surrey Üniversitesi’nde bulunan ‘DABUS’ isimli yapay zekanın arama kurtarma çalışmalarını kolaylaştıracağı belirtilen yeni bir sinyal sistemini kendi başına geliştirmesiydi.

Forbes kaynaklı habere göre, İngiltere’de görev alan araştırmacılar yapay zeka adına patent başvurusunda bulunmuş, başvuruları değerlendiren Avrupa Patent Ofisi (EPO) patent haklarının sadece insanlara verilebileceğine hükmetmişti.

EPO’nun bu inovasyonun patent hakkını DABUS’a vermemesi ise emsal sayılabilecek bir karar olarak yorumlanmış ancak büyük tepkiler almıştı.

DONDUM KALDIM!

İşim gereği bu tip haberler benim için ne kadar kıyıda köşede kalsa da hep haber niteliği taşırdı. Ancak bu haber sadece benim gibileri değil tüm insanlığı ilgilendiriyor. Yapay zekanın geldiği nokta tüm insanlık açısından önemli. Tüm gelişmelerin yanında bu bence büyük bir manşet. Haberin EPO’nun verdiği emsal kararla ilgili herkez için bir değeri olmayabilir. Ancak haberin yapay zekanın kendi kendine bir şey üretmesi ile ilgili paha biçilmez bir değeri var.

Gelişme baş döndürücü… ben haberi ilk okuduğumda inanın dondum kaldım.

Avrupa Patent Ofisi (EPO) her ne kadar patent haklarının sadece insanlara verileceğini hükmetse de sonuç değişmiyor. Dünya artık büyük bir devrimin içinde ve yapay zekalar insanlığın tüm kaynaklarına ortak olacaklarının en büyük işareti.

Haberi okuduktan sonra binlerce belki ile geleceği ön görmeye çalıştım. Bir sürü komplo teorisi, bir sürü olasılık. Tek bir şey zihnimde çok netleşti insanlık dillerden düşmeye yapay zeka gelişmeleriyle birlikte gelecekteki ön görülemez bilinmezliğe ilk adımlarını atmıştı. O yüzden bu haber çok konuşulmasa da büyük bir başlangıcın ilk sinyaliydi. Bilim – teknoloji kategorisinde yer alacağına manşetlerden düşmemesi gereken, sınırların ötesinde insanlıkla ilgili önemli bir gelişmeydi.

Ne diyelim, izleyip göreceğiz.

Bizi heyecanlandırdığın için teşekkürler DABUS EPO patentini vermese de emeklerin için bence çok büyük bir teşekkürü hak ettin…

💬 Marka uzmanlarımıza yazın
Scan the code