Özlem Arslan Kart Ekonomist Dergisi’ne Yazdı | Üstün Patent
Özlem Arslan Kart Ekonomist Dergisi’ne Yazdı

Özlem Arslan Kart Ekonomist Dergisi’ne Yazdı

Üstün Patent’in Kurucusu Özlem Arslan Kart, Ekonomist Dergisi’nin Nisan sayısında yer aldı.

Korona virüsün dünya çapında hızla yayılmasının ardından birçok sektörde kendini farklı şekillerde gösterdiğini biliyoruz. Hayatımıza olan etkisinin yanı sıra sosyal medyada, reklam filmlerinde hatta markaların logolarında bile korona virüs etkisini görmek mümkün.

Birçok markanın sosyal mesafeye dikkat çekmesi açısından logolarındaki sembolleri ayırdığını görüyoruz. Adeta viral haline gelen korona virüs, marka ve patent alanında da etkisini göstermeye başladı. Peki bu etki marka ve patent alanına nasıl yansıdı?

Bu sorunun cevabını Özlem Arslan Kart, Ekonomist Dergisi’nin Nisan ayı sayısında “Korona Patent Savaşları” isimli yazısıyla paylaştı. Yazısında korona virüs dönemindeki marka ve patent başvurularına dikkat çekti. Aynı zamanda marka ve patentin sektör bazındaki etkisine de yer verdi.

Ekonomist Dergisi’nin Nisan sayısını edinemeyenler için, Özlem Arslan Kart’ın yazmış olduğu “Korona Patent Savaşları” isimli yazısını sizler için paylaşıyoruz.

Korona Patent Savaşları

Dünyada henüz gizlilik koşulu nedeniyle göremediğimiz binlerce patent sırada bekliyor. Öte yandan korona virüsün yakın tarihte patent savaşlarının da başrol oyuncusu olacağı düşünülüyor. Krizi fırsata çevirmek için patent almaya çalışan ülkelerin kıyasıya zamanla ve başka ülkelerle yarıştığını belirten Üstün Patent Kurucusu Özlem Arslan Kart, bizim üreticilerimizin de hastalığı duyduğu andan itibaren marka başvuruları için kolları sıvadığını söylüyor. Türk Patent ve Marka Kurumu raporlarına göre, 2020 yılında ülkemizde corona, korona, covid ve covid19 için toplam 54 marka başvurusunda bulunulmuş durumda.

Özlem Arslan Kart, bu başvuruların sektör bazlı ağırlığı ilaç, tıbbi laboratuvar ve koruyucu malzemelerle ilgili olsa da çok ilginç başvurularında olduğunu söylüyor. Kart, “ateşli ve ağır silahlarda ve roketlerde Corona markası için başvuranlardan sigorta hizmetlerinde adını Korona olarak değiştirmek isteyenlere kadar birçok kişi bu markaya talip. Ancak bu bir hastalık adıdır ve kamuya mal olmuştur. Dolayısıyla özellikle ilgili sektörlerde markanın tescili söz konusu değil” diye anlatıyor.

💬 Marka uzmanlarımıza yazın
Scan the code