Seyidoğlu’nun Suçu Ne? | Üstün Patent
Seyidoğlu’nun Suçu Ne

Seyidoğlu’nun Suçu Ne?

Seyidoğlu’nun Suçu Ne?

İlk okuduğumda zihnimde markayı tekrar tekrar tekrarladım. Haberin yanlış olabileceğini düşündüm,böyle bir marka olabilir mi diye araştırdım.

Evet, Böyle bir marka var!

Neden bahsettiğimi birçoğunuz anlamış olabilirsiniz.

Olayı bilmeyenler için küçük biz özet geçeceğim. Emniyet şeridini kullanan bir trafik magandası trafikte hamile bir kadınla münakaşa yaşıyor, kadını ve eşini tehdit ederken bir yandan da arabaya fiziki zarar veriyor. Cep telefonu kamerası ile çekilen bu görüntüleri tüm Türkiye olarak izliyoruz ve konu ile ilgili kamuoyu tarafından ciddi bir tepki oluşuyor. Seydioğlu Baklavaları ve sahibi bir anda gündeme bomba gibi düşüyor. Olayı yaşatanları lanetleyenler, markaya boykot çağrıları derken sosyal medya merkezli kıyımın ardı arkası kesilmiyor.

Bu olaylar yaşanırken bizler de günlerdir Seyidoğlu ve Seydioğlu baklavalarıyla ilgili hatırı sayılır bir kafa karışıklığı yaşıyoruz. Hatta kafa karışıklığını bırakın bazılarımız Seyidoğlu olduğundan emin olarak haberleri okuyor ve yorumluyoruz.

Seyidoğlu Neden Mağdur?

Ben bir marka ve patent danışmanıyım… Ben ve benim gibiler senelerdir markanın benzersiz olması gerektiği, taklitleri konusunda mutlaka önlem alınması gerektiğini gerekli her platformda vurguluyoruz. Bugün geldiğimiz noktada olayla hiçbir bağı olmamasına karşın gıda sektörünün devlerinden Seyidoğlu markası ciddi bir tehdit altında.

Seyidoğlu gıda piyasasında yerini sağlamlaştırmış, gerek iç piyasada gerek uluslararası pazarda Türkiye’yi temsil eden ve itibar yönetimi konusunda yıllardır kafa yoran bir markadır. Seyidoğlu Baklavalarının bu olayda yaptığı küçücük bir hata bu itibarın silinmesine yol açabilir ya da bu konuda diğer marka ile ayrıştırmak için ciddi bir emek harcanması gerekebilir.

Hatta dünden beri hummalı itibar yönetimi çalışmaları başladı. Seyidoğlu’ndan kamuoyu açıklaması geldi, bu markayı tanıyanlar sosyal medyalarında konu ile ilgili açıklamalar yaptı/yapıyor, şuan bu yazıyı yazarken haberlerde gördüm ki Seyidoğlu Baklavaları, Seydioğlu’namarka değerine zarar verdiği gerekçesiyle dava açmaya hazırlanıyor.

Peki, Bahsettiğim O Küçük Hata Ne?

Seyidoğlu ve Seydioğlu arasında sadece bir harf değişikliğinden kaynaklı sorunlar inanın ki bir markanın başına gelebilecek en absürt ancak en öngörülebilir risklerden biri. Seyidoğlu Baklavaları marka tescil işlemleri sırasında veya sonrasında “Marka Takip Araştırması”hizmetinden yararlanmış olsaydı bu konu ile ilgili bugüne kadar yapacağı itirazlarla zaten markanın kullanımını durdurmuş ve bu konu ile ilgili önlemini almış olacaktı.

Yaşanılan durum, benzerliğin ötesinde neredeyse aynı algıyı oluşturacak kadar eş iki markadan birinin itibarı zedelenirken diğerinin de aynı muameleye maruz kalmasıdır.

Marka itibarı ciddi iştir. Gerek Pazar araştırmalarıyla gerekse marka takip araştırmalarıyla bu tip konuların önüne geçmekte yarar var. Hiç alakanız yokken hamile bir kadına dehşeti yaşatan bir adam yüzünden yaptığınız onca yatırım bir anda yerle bir olabilir veya alacağınız küçücük bir önlem size rahat bir ticaret hayatı sunabilir.

Risklerinizi belirleyin ve önleminizi alın!..

Her markaya itibarlı günler dilerim!

💬 Marka uzmanlarımıza yazın
Scan the code